Damian Bogdan Aleksander, urodzony 21 kwietnia 1976 roku w Żaganiu, to wszechstronny artysta, którego osiągnięcia obejmują zarówno teatr, film, jak i telewizję. W ciągu swojej kariery zyskał uznanie jako wybitny aktor teatralny i wokalista.
Jedna z jego najbardziej rozpoznawalnych ról to Upiór w Upiorze w operze, którą zagrał w Teatrze Muzycznym „Roma”. Jego występ w tej produkcji przyniósł mu wielu fanów oraz znaczną popularność w świecie sztuki teatralnej.
Życiorys
Damian Aleksander miał swoje korzenie w Żaganiu, gdzie spędził wczesne lata swojego życia. W wieku piętnastu lat postanowił opuścić dom rodzinny, aby podjąć nowe wyzwania. Edukację rozpoczął w Liceum Lotniczym z siedzibą w Zielonej Górze, gdzie zaczął kształtować swoją przyszłość w świecie sztuki. Już na początku drugiej klasy nawiązał współpracę z Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, w którym rozwijał swoje umiejętności taneczne przez kolejne dwa lata.
W roku 1997 udało mu się zdobyć dyplom z Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego. Jego ścieżka edukacyjna nie zatrzymała się na aktorstwie; Damian zajął się również psychoterapią, zgłębiając metodę Arnolda Mindella oraz kończąc studia na kierunku pedagogika ze specjalnością w resocjalizacji i profilaktyce społecznej w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku.
W latach 1997-1999 miał zaszczyt występować w musicalach prezentowanych przez wspomniany wcześniej teatr, w tym w znakomitych produkcjach takich jak: Evita Andrew Lloyda Webbera, w której wcielał się w rolę Che, a także w musicalach Kubuś Fatalista i jego Pan oraz Jesus Christ Superstar, gdzie przyjął rolę Jezusa. Jego talent przyniósł mu także propozycję występu na scenie Teatru Muzycznego Operetki Wrocławskiej w 1998 roku, grając w musicalu Księga dżungli autorstwa Romana Kołakowskiego w podwójnej roli Mowgliego i Rudyarda Kiplinga.
Rok 2000 przyniósł mu nowe perspektywy, gdy zaangażował się w działalność Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie. W tej scenie wystąpił w wielu hitowych musicalach, w tym Piotruś Pan w reżyserii Janusza Józefowicza (jako Indianin), Orfeusz w piekle i Miss Saigon. Jego talent został także dostrzegany w produkcjach takich jak Grease, Pięciu braci Moe w reżyserii Olafa Lubaszenki, Koty oraz Akademia pana KleksaAndrzeja Korzyńskiego i Upiór w operze.
Po gościnnych występach w takich produkcjach jak miniserial Polsat Zostać miss oraz sitcomie TVN Kasia i Tomek, zyskał dużą popularność jako Roch Rechno — przyjaciel Czesi Kurzawskiej w telenoweli TVP1 Klan (2003–2007). Wystąpił również w sitcomach Lokatorzy oraz Faceci do wzięcia, a także pojawił się w serialu Kryminalni.
W 2002 roku Damian brał udział w przesłuchaniach do drugiej edycji programu Idol w telewizji Polsat, gdzie dotarł do finału, zajmując ostatecznie ósme miejsce. Z zachwytem zaśpiewał utwór „Katedra”, do którego sam napisał tekst. W 2007 roku został uhonorowany tytułem Ambasadora Sybiraków przez Światowy Zjazd Sybiraków, za rolę w spektaklu Moja Dusza. Z kolei od 2007 roku pełni rolę prowadzącego w programie Wirtualnej Polski pt. Przy piwie, w ramach którego przeprowadza wywiady z różnymi artystami. W 2008 roku można go było zobaczyć w reklamie telefonii komórkowej Mobilking.
Role teatralne
Damian Aleksander to utalentowany artysta, którego dorobek teatralny można podziwiać na polskich scenach. Rozpoczął swoją karierę w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni w 1997 roku, gdzie wystąpił w niezapomnianym musicalu Evita w reżyserii Macieja Korwina.
W roku następnym, 1998, brał udział w przedstawieniu Musicale…, również pod kierownictwem Korwina, oraz w Kubusiu Fataliscie w reżyserii Jarosława Ostaszkiewicza. Jego wszechstronność ujawnia się w 1999 roku, kiedy występuje w programie Śpiewać, śpiewać, śpiewać… oraz w kultowym musicalu Jesus Christ Superstar, w którym odgrywa rolę Jezusa, ponownie reżyserowanym przez Macieja Korwina.
W latach 1998-1999 wystąpił także w Teatrze Muzycznym-Operetka Wrocławska we Wrocławiu, gdzie zagrał Rudyard Kiplinga i Mowgliego w Księdze dżungli w reżyserii Jana Szurmieja.
Jego przygoda w Teatrze Muzycznym „Roma” w Warszawie rozpoczęła się w roku 2000, gdzie zagrał Indianina w Piotrusiu Panu w reżyserii Janusza Józefowicza. Wkrótce potem, w tym samym roku, wystąpił w Orfeuszu w piekle oraz Miss Saigon, gdzie zagrał obie postacie – Chrisa i Johna. Jego kariera rozkwitła w 2002 roku dzięki roli Danny’ego i Kenickiego w Grease.
W kolejnych latach Aleksander miał szereg wspaniałych ról, takich jak Noe Moe i Big Moe w Pięciu braciach Moe (reż. Olaf Lubaszenko), Myszołap w Kotach, a także Upiór w Upiorze w operze. W 2010 roku zadebiutował jako Jean Valjean w Les Miserables – Nędznicy, a w 2011 roku wcielił się w Sułtana w Aladynie JR.
Dalsza część jego kariery to występy w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, gdzie zagrał Dr Janusza Korczaka w roku 2012, a także rolę Upiora w Upiorze w operze w 2013 roku, w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. W 2014 roku zapisał się w pamięci widzów jako Lejzor Wolf w Skrzypku na dachu, reżyserowanym przez Roberto Skolmowskiego.
Jego występy w roku 2018 obejmowały postać Wiktora Hipolitowicza Komarowskiego w Doktorze Żywago, a rok później powrócił do swojego ulubionego charakteru w Upiorze w operze.
Na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu w 2014 roku odegrał podwójną rolę Henry’ego Jekylla i Edwarda Hyde’a w Jekyll & Hyde, a w 2018 roku zagrał Festera w Rodzinie Addamsów. W 2019 roku zrealizował swoje kolejne wystąpienia, ponownie przywdziewając kostium Festera w Rodzinie Addamsów, a także przyjął rolę Dennisa w Rock of Ages w Teatrze Syrena.
Damian Aleksander to niezwykle utalentowany artysta, który wniósł wiele do polskiego teatru musicalowego, biorąc udział w licznych projektach od 2000 roku, w tym w przedstawieniach impresaryjnych i produkcjach Teatru Dramatu. Jego różnorodność ról z pewnością zapisała się na kartach polskiej kultury artystycznej.
Filmografia
Seriale
Damian Aleksander ma na swoim koncie różnorodne osiągnięcia w świecie telewizji, m.in. uczestniczył w realizacji różnorodnych projektów od 2000 roku.
- W 2000 roku, współpracował przy produkcji serialu „Dziesięć mikrosekund do…”,
- W 2001 roku zagrał postać Kubę, „złotą rączkę” w hotelu, w serialu „Zostać miss”,
- Między 2002 a 2003 rokiem użyczył głosu sprzedawcy w sklepie sportowym w „Kasia i Tomek” oraz postaci „Supermana” na balu przebierańców,
- W latach 2003-2007 wcielił się w Roch Rechno, fotografika, w popularnym serialu „Klan”, gdzie nawiązał współpracę z Agencją Reklamową „JBD” oraz zaprzyjaźnił się z Czesią Kurzawską,
- W 2003 roku zagrał w „Toaleta nieczynna”,
- W 2005 roku przyjął rolę Leszka w serialu „Lokatorzy”,
- W roku 2006 wystąpił w „Kryminalni” jako Skalski, chłopak Agnieszki Kurskiej,
- W 2007 roku wystąpił w „Egzamin z życia” jako Prezes „Demonów Sukcesu”,
- W 2010 roku zagrał Krzysztofa w „Barwy szczęścia”,
- W końcu, w 2012 roku pojawił się jako Marek Biernacki w odcinku 56 serialu „Hotel 52”.
Role głosowe
Artysta zajął się także dubbingiem, w 2021 roku wcielając się w rolę Dum Dum Dugana w produkcji „A gdyby…?”.
Programy telewizyjne
Damian Aleksander to postać, która od lat zyskuje uznanie w środowisku medialnym, wykorzystując swoje umiejętności w różnych programach telewizyjnych.
- 2002–2003: Idol,
- 2003: Musicale, ach, te musicale – jubileusz Teatru Roma (22 lutego),
- 2004–2005: Imiennik Dwójki,
- 2009: Jak oni śpiewają jako juror w odcinku z piosenkami musicalowymi,
- 2010: eMKa Club.
Przypisy
- "Siódmy" Idol znany [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 22.04.2024 r.]
- Uczestnicy – Damian Aleksander. idol.interia.pl. [dostęp 03.07.2018 r.]
- FilmPolski.pl, „FilmPolski” [dostęp 10.10.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Mateusz Socha | Otto Serner | Adam Pernal | Elfriede Anna Springer | Sulin (raper) | Rafał Tomczak | Mirosław Neinert | Henryk MiśkiewiczOceń: Damian Aleksander