Kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Żaganiu to rzymskokatolicka budowla filialna, która jest integralną częścią żagańskiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ten zabytkowy kościół, zlokalizowany w malowniczej miejscowości Żagań, znajduje się w województwie lubuskim.
Współczesne administracyjne podziały terenu umiejscawiają go w dekanacie Żagań, który należy do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Ten historyczny obiekt sakralny nie tylko pełni funkcje religijne, ale również jest istotnym punktem w lokalnym krajobrazie kulturowym i społecznym.
Historia
Pod opieką franciszkanów
Historia tej niezwykłej świątyni sięga roku 1272, kiedy to książę Konrad II Garbaty, dostrzegając potrzebę duchową mieszkańców, sprowadził do Żagania zakon franciszkanów. W krótkim czasie, bo już kilka lat później, bracia przystąpili do budowy obok miejskich murów wszystko obejmującego kompleksu klasztornego oraz kościoła.
Ten imponujący zespół sakralny pozostał nietknięty przez niemal 200 lat, jednak w wyniku tragicznych wydarzeń, w 1485 roku, wymagał odbudowy po zniszczeniach spowodowanych pożarem.
Okres ewangelicki
Przełomowym momentem w dziejach świątyni był rok 1539, kiedy to, w wyniku reformacji, została ona przejęta przez gminę protestancką. Zmiana liturgii spowodowała, że część cennych elementów wyposażenia została niestety sprzedana lub zniszczona.
W 1604 roku znacznie wzbogacono architekturę kościoła, do elewacji zachodniej dostawiono wieżę, a w wewnętrznych przestrzeniach dodano empory. Ten okres to także czas przekształceń gotyckich okien, które zostały ograniczone poprzez częściowe zamurowanie ich dolnych fragmentów.
Pod opieką jezuitów
Historia tego miejsca nabrała nowych barw w 1632 roku, gdy książę Albrecht von Wallenstein sprowadził do Żagania zakon jezuitów, osadzając ich w dotychczasowych zabudowaniach pofranciszkańskich. Przez większość czasu, aż do lat 1635-1652, kościół i klasztor pozostawały w rękach zakonników, z wyjątkiem wspomnianych lat, gdy ponownie przejęli je protestanci.
Jezuici przeprowadzili remont wieży, dostosowując ją do klasycystycznego stylu. Niestety, po kasacie zakonu w 1810 roku, świątynia przeszła w posiadanie parafii rzymskokatolickiej. Mimo licznych pożarów i przebudów, gotycka bryła z początku XIV stulecia przetrwała, stanowiąc symbol historycznego dziedzictwa tego miejsca.
Architektura i wyposażenie
Budowla ta zachwyca swoją architekturą i detalami wykończenia. Elewacje zbudowane z wysokiej jakości kamienia przyciągają uwagę poprzez dużą liczbę okien, które zostały zamknięte ostrymi łukami. Te gotyckie maswerki w oknach umieszczone są w szerokich rozglifieniach, co nadaje całości szczególnego charakteru.
Wnętrze kościoła charakteryzuje się wspaniałymi sklepieniami, które pochodzą z XVI wieku. W nawie zastosowano sklepienia sieciowe, natomiast w prezbiterium występują sklepienia kryształowe, co dodaje przestrzeni elegancji i klasy.
Co więcej, wyposażenie wnętrza, takie jak ołtarz, rzeźby oraz ambona, zostało stworzone w stylu barokowym. Prace te miały miejsce po roku 1730, co świadczy o późniejszym charakterze dekoracji tego pięknego kościoła.
Przypisy
- Żagań - Kościół św. Piotra i Pawła. Lubuski Wojewódzki konserwator zabytków. [dostęp 31.03.2013 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu | Parafia wojskowa Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego w Żaganiu | Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu | Kościół św. Ducha w Żaganiu | Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żaganiu | Kościół Świętego Krzyża w ŻaganiuOceń: Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Żaganiu