UWAGA! Dołącz do nowej grupy Żagań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Marek Bożek


Marek Bogusław Bożek, urodzony 18 grudnia 1974 roku w Żaganiu, jest osobą, której działalność religijna znacząco wpływa na lokalną społeczność. Obecnie pełni funkcję proboszcza w parafii św. Stanisława Kostki, która znajduje się w St. Louis.

Jego przywiązanie do duchowości i zaangażowanie w życie parafialne przyczynia się do rozwoju zarówno wspólnoty wiernych, jak i organizacji cennych wydarzeń oraz inicjatyw, które łączą mieszkańców.

Życiorys

Młodość i edukacja

Marek Bożek swoje pierwsze kroki stawiał w Olsztynie, gdzie spędził dzieciństwo. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie.

W młodości pełnił rolę lektora w parafii rzymskokatolickiej Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła w Olsztynie. Po zakończeniu nauki w liceum w 1993 roku, podjął decyzję o wstąpieniu do nowicjatu zgromadzenia pallotynów. Następnie był klerykiem w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie.

W latach 1994-1998 studiował filozofię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz teologię na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W 1995 roku miał okazję uczestniczyć w kursach językowych w Londynie, w Saint Giles College. W latach 1996-1997 brał udział w misji katolickiej na Białorusi oraz Ukrainie.

Przed przyjęciem ślubów wieczystych opuścił zgromadzenie pallotynów i przeniósł się do seminarium duchownego w Olsztynie. Od 1998 roku był klerykiem w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej Hosianum w Olsztynie. W 2000 roku jednak wystąpiły poważne zarzuty dotyczące jego zachowania, które sugerowały, że mógł mieć skłonności homoseksualne, co doprowadziło do jego usunięcia z seminarium.

Po tej sytuacji postanowił wyjechać do Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie rozpoczął kursy językowe na Southwest Missouri State University. Po ich pomyślnym zakończeniu w 2001 roku, dzięki listowi polecającemu arcybiskupa warmińskiego, Edmunda Piszcza, podjął studia teologiczne w Saint Meinrad School of Theology w Indiana oraz klerykalne w Louisville Presbyterian Seminary w Kentucky. Ukończył formację seminaryjną w 2002 roku, a magisterium teologiczne zrealizował w 2003 roku. W latach 2013-2016 odbył dodatkowe studia z zakresu teologii starokatolickiej na Uniwersytecie Utrechckim.

Ksiądz rzymskokatolicki

W dniu 18 grudnia 2002 roku, Marek Bożek został wyświęcony na księdza w katedrze św. Agnieszki w Springfield przez biskupa diecezji Springfield-Cape Girardeau, Johna Leibrechta. Swoją mszę prymicyjną celebrował 21 grudnia 2002 roku w kościele św. Stanisława Kostki w St. Louis. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach rzymskokatolickich w Neosho i Springfield w okresie 2002-2005, zajmując się m.in. duszpasterstwem dla policjantów oraz wspólnoty hiszpańskojęzycznej.

Od 2004 roku był zaangażowany w konflikty pomiędzy Radą Dyrektorów parafii św. Stanisława Kostki a arcybiskupem St. Louis, aktywnie utrzymując kontakty z parafianami. W 2005 roku brał udział w konkursie zorganizowanym przez Polish Roman Catholic Saint Stanislaus Parish Corporation na stanowisku proboszcza w Saint Louis, a 2 grudnia przyjął administrację tej placówki, co nie było zgodne z prawem kanonicznym. Szybko zrezygnował z funkcji wikariusza w parafii katedralnej i przeprowadził się do St. Louis.

Ekskomunika

W wyniku nieposłuszeństwa wobec interdyktu nałożonego na parafię św. Stanisława Kostki, zatwierdzonego przez biskupa, Marek Bożek został 2 grudnia 2005 roku suspendowany, a następnie 16 grudnia tego samego roku ekskomunikowany. Mimo nałożenia ekskomuniki, pozostał w roli proboszcza wspomnianej parafii, która w 2006 roku została usunięta z listy parafii rzymskokatolickich przez arcybiskupa St. Louis.

W tym czasie otwarcie przyznawał się do poglądów liberalnych w Kościele katolickim. 11 listopada 2007 roku uczestniczył w święceniach kapłańskich kobiet, co miało miejsce w synagodze reformowanej w Saint Louis. W lutym 2008 roku ogłosił program doktrynalny dla swojej parafii, oraz skierował listy do prowadzących inne wspólnoty, wyrażając chęć przyłączenia się do nich.

W styczniu 2008 roku metropolita Saint Louis, arcybiskup Raymond Leo Burke, wszczął formalny proces usunięcia Marka Bożka z kapłaństwa. Próbował on nawiązać dialog, jednak zakończył się on niepowodzeniem. Wkrótce rozpoczęto proces przeciwko niemu, który 31 maja 2008 roku został potwierdzony przez Stolicę Apostolską.

Prezbiter RKK

W dniu 9 marca 2009 roku Marek Bożek został sekularyzowany przez Kongregację Nauki Wiary, co skutkowało jego wykluczeniem ze stanu duchowieństwa rzymskokatolickiego. Uznane również zostały sakramenty sprawowane przez niego od 2005 roku w parafii św. Stanisława Kostki za nieważne, co wymagało ich powtórzenia w Kościele rzymskokatolickim.

W związku z decyzją Kurii Rzymskiej podjął decyzję o przystąpieniu do Reformowanego Kościoła Katolickiego, a po sekularyzacji został inkardynowany do tej wspólnoty przez arcybiskupa Phillipa Zimmermana.

Clericus vagans

W grudniu 2009 roku, w wyniku likwidacji struktur Reformowanego Kościoła Katolickiego, Marek Bożek stał się duchownym niezależnym (clericus vagans). Od tego momentu nie był podporządkowany żadnemu biskupowi, a jedynie członkom parafii św. Stanisława Kostki w St. Louis. W 2019 roku podjął kroki zmierzające do inkardynacji w diecezji Missouri Kościoła Episkopalnego Stanów Zjednoczonych, jednak finalnie nie został przyjęty do PECUSA. W 2020 roku ogłosił zamiar rezygnacji z dalszego angażowania się w działalność parafialną i planował powrót do Polski, co potwierdził na 1 listopada 2022 roku.

Działalność misyjna w Polsce

Marek Bożek od 2009 roku angażuje się w działalność w starokatolickim Reformowanym Kościołem Katolickim w Polsce. W czerwcu tegoż roku odbył wizytę w tej wspólnocie na zaproszenie prymasa RKK. Podczas tego wydarzenia przewodniczył liturgii oraz udzielił bierzmowania jednemu z jej członków w kościele św. Krzyża w Poznaniu.

W październiku 2009 roku Marek Bożek miał zaszczyt reprezentować Reformowany Kościół Katolicki w Polsce na Synodzie Generalnym RKK, który odbył się w Columbus, w stanie Ohio. Był to dla niego istotny moment w działalności kościoła, oraz w jego osobistej ścieżce misyjnej.

W lutym 2010 roku uczestniczył w I Synodzie Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce, gdzie ponownie udzielił bierzmowania członkom tej wspólnoty. Jego zaangażowanie w te ważne wydarzenia duchowe pokazuje konsekwencję w jego działalności misyjnej.

Napięcia w parafii św. Stanisława Kostki

W okresie od 2008 do 2022 roku, relacje Marka Bożka z niektórymi parafianami były charakteryzowane napięciami, które wynikały głównie z różnic w podejściu do nauk kościelnych. Część wiernych zarzucała mu nadmierny liberalizm w swoim nauczaniu oraz działaniach duszpasterskich.

Krytyka, jaka spadła na Bożka, obejmowała również jego sposób życia, nazywany przez niektórych wystawnym, co dodatkowo podsycało niechęć pewnej grupy wiernych. Jego zainteresowania i aktywny udział w ruchach wspierających kapłaństwo kobiet oraz związki homoseksualne były źródłem kontrowersji. Further, pojawiały się sugestie, że rozważał przyjęcie święceń biskupich z rąk biskupów określanych jako episcopi vagantes.

Do jego krytykowanego dorobku należały również kontakty z byłym arcybiskupem rzymskokatolickim Emmanuelem Milingo. Milingo był znany z założenia personalnej prałatury Married Priests Now!, co tym bardziej potęgowało wątpliwości niektórych parafian co do działań Bożka.

Pomimo wspomnianych zarzutów oraz nieprzyjaznego nastawienia ze strony części społeczności, Rada Dyrektorów parafii św. Stanisława Kostki w Saint Louis wciąż zdecydowała się na przedłużenie kontraktu z Markiem Bożkiem, co sugeruje, że jego działania były postrzegane pozytywnie przez innych członków społeczności parafialnej.

Przypisy

  1. Biuletyn parafialny. stanislauskostka.org, październik 2020 r. [dostęp 10.01.2021 r.]
  2. Tim Townsend: Bozek’s authority, the Reformed Catholic Church, dissolves. stltoday.com, 18.01.2010 r. [dostęp 04.04.2009 r.]
  3. O Kościele. Reformowany Kościół Katolicki w Polsce. [dostęp 15.07.2009 r.]
  4. Pax Press News. The Reformed Catholic Church. [dostęp 15.07.2009 r.]
  5. RKK NEWS. Reformowany Kościół Katolicki w Polsce. [dostęp 15.07.2009 r.]
  6. Synod Kościoła. Reformowany Kościół Katolicki w Polsce. [dostęp 08.02.2010 r.]
  7. Piotr Gillert: Kościół wyrzucił nas, Polaków, wiernych katolików. rp.pl. [dostęp 04.04.2009 r.]
  8. Bishop Hermann’s statement regarding Marek Bozek’s dismissal from the clerical state. Archdiocese of St. Louis. [dostęp 04.04.2009 r.]
  9. Diocese Announces the Dismissal of Marek Bozek from the Clerical State. Diocese of Springfield-Cape Girardeau. [dostęp 04.04.2009 r.]
  10. Marek Bozek Dismissed from the Clerical State. Archdiocese of St. Louis. [dostęp 04.04.2009 r.]
  11. Resources STL Today. stltoday.com. [dostęp 10.02.2013 r.]
  12. Ekskomunika dla księdza i członków polskiej parafii w St. Louis. kosciol.pl. [dostęp 04.04.2009 r.]
  13. Paweł Szaniawski: Życie Warszawy. Wywiad z ks. Markiem Bożkiem z Saint Louis. polskiejutro.com. [dostęp 04.04.2009 r.]
  14. Został wyklęty. wm.pl. [dostęp 15.07.2009 r.]
  15. Dariusz Bruncz: Ambicje ks. Bożka podzieliły parafię. ekumenizm.pl. [dostęp 04.04.2009 r.]
  16. Pax Press News. The Reformed Catholic Church. [dostęp 15.07.2009 r.]

Oceń: Marek Bożek

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:23