Zbigniew Śliwiński (fizjoterapeuta)


Zbigniew Włodzimierz Śliwiński, urodzony 2 maja 1954 roku w Żaganiu, jest renomowanym polskim fizjoterapeutą, który odniósł znaczące sukcesy w dziedzinie nauk o zdrowiu. Jego specjalności obejmują m.in. psychosomatoterapię, rehabilitację ruchową, terapię manualną oraz biologię medyczną. Jako profesor nadzwyczajny, pełni rolę wykładowcy na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Zbigniew Śliwiński jest także redaktorem naczelnym prestiżowego kwartalnika „Fizjoterapia Polska”, w którym dzieli się swoimi spostrzeżeniami i badaniami w dziedzinie fizjoterapii. Jego wkład nie ogranicza się jedynie do nauczania, gdyż jest pomysłodawcą i współtwórcą ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, która została uchwalona w 2014 roku. Dodatkowo, jako pierwszy w historii, pełnił rolę konsultanta krajowego w tej dziedzinie, co podkreśla jego znaczenie w polskiej fizjoterapii.

Życiorys

Studia z zakresu fizjoterapii Zbigniew Śliwiński zakończył na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu w 1977 roku, prezentując pracę magisterską poświęconą „Zachowaniu się częstości tętna i ciśnienia skurczowego w czasie kąpieli w saunie fińskiej”. Tuż po ukończeniu studiów rozpoczął swoją karierę zawodową jako fizjoterapeuta w Zakładzie Rehabilitacji Górniczo-Hutniczego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lubinie. W 1979 roku, awansował na kierownika Zakładu Rehabilitacji w Szpitalu Rejonowym w Zgorzelcu, a następnie objął rolę szefa Działu Rehabilitacji Leczniczej w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej. Instytucja ta później przekształciła się w Stacjonarny Ośrodek Rehabilitacji Wielospecjalistycznego Samodzielnego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu.

W 1988 roku Zbigniew Śliwiński uzyskał stopień doktora nauk kultury fizycznej na podstawie pracy zatytułowanej „Czynność ręki po złamaniach kości łódeczkowatej nadgarstka w zależności od sposobu leczenia”. Sześć lat później, w 2004 roku, Rada Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przyznała mu stopień doktora habilitowanego za rozprawę „Ocena termowizyjna kończyny górnej u pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym po zabiegach kriostymulacji dla potrzeb rehabilitacji”. 25 kwietnia 2018 roku otrzymał nominację profesorską, co jeszcze bardziej umocniło jego pozycję w świecie nauki.

Obecnie Zbigniew Śliwiński pełni funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii oraz dyrektora Instytutu Fizjoterapii Wydziału Lekarskiego i Nauk o ZdrowiuUniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Dodatkowo, jest także redaktorem naczelnym wydawnictwa „Fizjoterapia Polska”. Jego wkład w rozwój dziedziny fizjoterapii potwierdzają również liczby publikacji i przynależność do rad naukowych czasopism międzynarodowych, takich jak „Orthopedics Info”, „Manual Therapy in Holistic Model”, „Kineziterapija” oraz „The Journal of Orthopedic Trauma Surgery and Related Research”.

Dorobek naukowy

Jest autorem ponad 250 publikacji naukowych, które były publikowane zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego badania koncentrują się głównie na leczeniu dzieci, co czyni go jednym z wiodących ekspertów w tej dziedzinie.

W 2002 roku zaimplementował możliwość stosowania temperatur kriogenicznych w terapii dzieci z porażeniem mózgowym, co stanowi istotny krok w kierunku innowacyjnych metod leczenia.

Wśród jego osiągnięć znajduje się także stworzenie własnych metod terapeutycznych, które włączają hipoterapię i z sukcesem są stosowane u dzieci po przebytym zapaleniu opon mózgowych, z zespołem Downa oraz z porażeniem mózgowym.

Dodatkowo zastosował metodę Brunkow, która jest skuteczna w leczeniu bocznych skrzywień kręgosłupa, co przynosi ulgę wielu pacjentom. W 2007 roku wprowadził w Polsce tzw. metodę FED (fixación, elongación, derotación), stworzoną przez prof. Santos Sastre Fernandez z Barcelony, szczególnie efektywną w terapiach dotyczących skolioz idiopatycznych, lordoz oraz kifoz.

W 2012 roku zaprezentował metodę trójwymiarowego badania kręgosłupa, która opiera się na zaawansowanym systemie DIERS. Rok później uzyskał uprawnienia instruktorskie w Tokio i z powodzeniem zaczął wdrażać metodę diagnostyczno-terapeutyczną plastrowania dynamicznego, która odgrywa kluczową rolę w jego praktyce.

Jego wiedza obejmuje także diagnostykę funkcjonalną wg Le Metayer, a on sam aktywnie szkolą lekarzy oraz fizjoterapeutów w zakresie terapii krzyżowo-czaszkowej wg Upledgera, osteopatii wg Laurie Hartmana oraz neuromobilizacji wg Davida Butlera.

Nagrody i odznaczenia

Zasługi Zbigniewa Śliwińskiego w dziedzinie fizjoterapii zostały docenione przez szereg prestiżowych nagród i odznaczeń.

W 2009 roku przyznano mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, co stanowi jedno z najwyższych wyróżnień w kraju. Dodatkowo, zyskał uznanie jako laureat Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotego i Srebrnego Krzyża Zasługi.

Wyróżnienia te nie kończą się na odznaczeniach wojskowych. W uznaniu jego znaczących działań w sferze oświaty, uhonorowano go Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Warto również zaznaczyć, że otrzymał Odznakę Ministra Zdrowia za swoje zasługi w zakresie ochrony zdrowia w Polsce.

Towarzystwo Walki z Kalectwem przyznało mu medal im. Prof. Wiktora Degi, co podkreśla jego zaangażowanie w pomoc osobom z niepełnosprawnościami.

W 2012 roku zdobył medal „Zasłużony dla Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz”, a w 2014 roku uhonorowano go Honorowym Obywatelstwem Miasta Zgorzelec, jako wyraz uznania dla jego zasług i wkładu w rozwój lokalnej społeczności.

Przypisy

  1. Zbigniew Śliwiński (publikacje i cytowania). scholar.google.pl. [dostęp 05.06.2018 r.]
  2. Zbigniew Śliwiński (publikacje). Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 05.06.2018 r.]
  3. Postępowanie awansowe - Zbigniew Włodzimierz Śliwiński. Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów. [dostęp 05.06.2018 r.]
  4. Redakcja [online], fizjoterapiapolska.pl [dostęp 16.05.2018 r.]
  5. Görlitz – Europastadtmedaille [online], goerlitz.de [dostęp 16.05.2018 r.]
  6. Wyróżnienia i nagrody miejskie [online], zgorzelec.eu [dostęp 16.05.2018 r.]
  7. Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / Nominacje / Nominacje profesorskie w Pałacu Prezydenckim [online], prezydent.pl [dostęp 16.05.2018 r.]
  8. a b c d e f Prof. dr hab. Zbigniew Włodzimierz Śliwiński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 21.05.2018 r.]
  9. Zbigniew Wlodzimierz Sliwinski. prabook.com. [dostęp 05.06.2018 r.]

Oceń: Zbigniew Śliwiński (fizjoterapeuta)

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:7